یونی مهارت_آموزش ویدیویی_تخصصی_رایگان

اهمیت و ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

زبان انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی چه فایده‌ای دارد؟

اصلاً چرا باید زبان انگلیسی را یاد بگیریم؟

البته که اهمیت این موضوع برای خیلی از ما امری بدیهی است و نیاز به توضیح خاصی ندارد. اما شاید هنوز قانع نشده‌ باشید که همین امروز باید شروع کنید و فردا دیر است!

اصلاً چرا باید زبان انگلیسی یاد بگیریم؟ اهمیت و ضرورت یادگیری زبان انگلیسی در چیست؟

واضح است قبل از انجام هر کاری، باید دلیل و ضرورت آن را برای خودمان مشخص کنیم. اهمیت و ضرورت یادگیری زبان انگلیسی هم همینطور است.

اگر بدانیم به چه خاطر باید این کار را انجام دهیم، با اشتیاق برای آن اقدام می‌کنیم. ضرورت یادگیری زبان انگلیسی برمی‌گردد به جایگاه فرد در زمینه‌های تحصیلی، شغلی و اجتماعی که بنا به نیاز و هدف خود، آن را تعیین می‌کند.

در ادامه، به ۷ مورد از دلایل یادگیری زبان انگلیسی، اشاره می‌کنیم.

1- زبان انگلیسی یک زبان بین المللی است.

زبان انگلیسی در کنار زبان‌های روسی، اسپانیایی، فرانسوی، چینی و عربی، به‌عنوان یکی از ۶ زبان رسمی سازمان ملل شناخته‌ شده است.

هم‌اکنون ۶۷ کشور در کل جهان، زبان انگلیسی را به‌عنوان زبان رسمی کشور خود اعلام کرده‌اند. زبان انگلیسی در روابط سیاسی و تجاری در کل جهان و در اکثر کشورهای دنیا، به‌عنوان زبان رایج و زبان دوم استفاده می‌شود.

این دلایل و بسیاری دیگر همچون جنگ‌های جهانی، موجب شدند تا زبان انگلیسی به‌عنوان زبان رسمی و بین‌المللی در سطح جهان مورد استفاده قرار گیرد.

به همین خاطر، حضور در مجامع بین‌المللی، از ملزومات زندگی مدرن و از دلایل اصلی یادگیری زبان انگلیسی محسوب می‌شود.

حتی در سفرهای تفریحی، سطح متوسطی از مهارت زبان انگلیسی، می‌تواند بسیار مفید باشد.

7 دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی

2- زبان انگلیسی به شما کمک می‌کند هر مهارتی را بهتر یاد بگیرید!

مهارت‌های عمومی در زندگی انسان، همچون یک اهرم عمل می‌کنند و تسهیل‌گر بسیاری از امور زندگی فرد هستند. یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی هر فرد، ارتقای توانایی‌های عمومی اوست.

برخی مهارت‌ها ازجمله مهارت رانندگی، مهارت‌های اجتماعی، توانایی‌های خود مدیریتی و مهارت حل مسئله، ازجمله مهارت‌های عمومی در زندگی هر فرد است. بهبود مهارت‌ های شغلی، موجب بهبود کیفیت زندگی فرد می‌شود.

یادگیری زبان انگلیسی، یکی دیگر از مهارت‌های عمومی و پرکاربرد در زندگی اشخاص است. کاربرد زبان انگلیسی در زندگی شخصی هر فرد می‌تواند به‌ سادگی کار با منوی موبایل یا کامپیوتر، یا به پیچیدگیِ مطالعات متون انگلیسی باشد.

به زبان ساده‌تر بگوییم: اگر کاری را بلد هستید با زبان انگلیسی در آن کار حرفه‌ای‌تر می‌شوید. اگر هم بلد نیستید، به کمک زبان انگلیسی و اینترنت می‌توانید آن را یاد بگیرید!

3- یادگیری زبان انگلیسی به شما کمک می‌کند فرزند خود را بهتر بزرگ کنید!

این حرف عجیب به نظر می‌آید، اما واقعیت دارد. با توجه به پیشرفت‌های روزافزون علم، فنّاوری و ارتباطات، نمی‌توان حضور ابزارهای ارتباطی ازجمله گوشی‌های هوشمند، تبلت و رایانه را در زندگی نوین انکار کرد. 

دور کردن کودکان نسل جدید از این ابزارهای ارتباطی غیر ممکن است، پس نحوهٔ استفاده صحیح از این ابزارها باید توسط والدین به فرزندان آموزش داده شود.

بنابراین والدین باید در ابتدا مهارت استفاده از این ابزارها را به دست آورده باشند تا بتوانند نحوهٔ صحیح استفاده از آن‌ها را به فرزندان خود بیاموزند.

بدیهی است در به‌ کارگیری فناوری، زبان انگلیسی نقش مهمی ایفا می‌کند؛ ازاین‌رو آشنایی نسبی با زبان انگلیسی برای همه والدین لازم است.

7 دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی

والدینی که فرزندان آنها با ابزارهای ارتباطی همچون موبایل و کامپیوتر در ارتباط هستند، ضرورت یادگیری زبان انگلیسی را به خوبی درک می‌کنند.

4- در مقاطع تحصیلی پیشرفته، ندانستن زبان انگلیسی یعنی فاجعه!

یکی از دلایل ضرورت یادگیری زبان انگلیسی برای دانشجویان، خودکفایی در انجام برخی امور مربوط به مقالات و پروژه‌هاست.

به‌عبارت‌دیگر، دانشجویی که از سطح مطلوب مهارت زبان انگلیسی برخوردار باشد، می‌تواند در انجام فعالیت‌های دانشجویی، از منابع معتبر استفاده کند. در غیر این صورت مجبور خواهد شد متحمل هزینه و زمان بیشتری شود تا بتواند به ترجمهٔ منابع موردنظر دست پیدا کند.

5- اگر فرصت شغلی خوبی سراغ دارید که به زبان انگلیسی نیاز ندارد، آن را به ما هم معرفی کنید!

یکی از شروط بقای شرکت‌ها در اقتصاد نوین، فعالیت در عرصهٔ بین‌ المللی است.

ازاین‌رو، بیشتر شرکت‌های خصوصی، سعی دارند فعالیت خود را به بیرون از مرزهای کشور گسترش دهند.

یکی از ملزومات فعالیت در حوزهٔ بین‌المللی این است که تمامی اعضای مجموعه (شرکت) از سطح مطلوبی از مهارت زبان انگلیسی برخوردار باشند؛

بنابراین، داشتن یک شغل خوب و بین‌المللی، یکی دیگر از ضرورت‌های یادگیری زبان انگلیسی برای افرادی است که مایل به پیشرفت‌های بین‌المللی در شغل و سمت خود هستند.

تا همین جند سال پیش دانستن زبان انگلیسی در محل کار یک مزیت بزرگ محسوب می‌شد، اما امروزه اگر زبان انگلیسی بلد نباشید شاید اصلا نتوانید شغلی پیدا کنیداین خود می‌تواند مهم‌ترین دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی باشد.

منبع: سایت یونی مهارت

7 دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی

6- زبان انگلیسی برای سلامت جسمی و روحی شما هم خوب است!

این حرف هم واقعیت دارد! تحقیقات ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم، یکی از مؤثرترین روش‌های جلوگیری از بیماری‌های مغزی مخصوصا فراموشی و زوال عقل است.

فعالیت مغز در حین یادگیری زبان دوم، موجب به‌کارگیری تعداد بیشتری از سلول‌های خاکستری مغز می‌شود. به گفتهٔ پزشکان، یادگیری زبان دوم، به‌عنوان نوعی ورزش برای سلول‌های مغزی است.

فعالیت سلول‌های مغزی به ویژه سلول‌های خاکستری در حین یادگیری، موجب افزایش سوخت‌وساز در این سلول‌ها و انرژی‌رسانی به آن‌ها می‌شود.

به همین علت بهبود  غذا رسانی به سلول‌ها، روند پیرشدن سلول‌ها کند و حتی گاهی متوقف‌شده و فعالیت‌ها به سمت تولد سلول‌های جدید می‌رود.

بدیهی است زبان انگلیسی یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای یادگیری زبان دوم است، چون منابع آن در دسترس بوده و آموزشگاه‌های زبان انگلیسی هم فراوان.

به همین خاطر به افرادی که:

در سنین بازنشستگی قرار دارند؛

در حال تحصیل و یادگیری مستمر نیستند؛

به علت وراثت، در معرض بیماری‌های مغزی قرار دارند؛

دارای نشانه‌های اولیهٔ بیماری‌های مغزی هستند؛

در مشاغل پراسترس فعالیت دارند؛

یادگیری زبان انگلیسی به‌عنوان یک راه‌حل پیشگیرانه توصیه می‌شود.

7 دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی

7- زبان انگلیسی به مهارت‌های کامپیوتری شما کمک می‌کند.

حدود 80 درصد از اطلاعات کامپیوتر، به زبان انگلیسی تحلیل و ارائه می‌شود؛ همین‌طور زبان رسمی مورداستفاده در پایگاه جستجوهای اینترنتی همچون گوگل، زبان انگلیسی است.

از آنجا که قلمرو فعالیت‌های اینترنتی، بدون حد و مرز است، ممکن است محتوایی که امروز در سایت شما منتشر می‌شود، مورداستفادهٔ یک کاربر انگلیسی‌زبان قرار گیرد.

کلید موفقیت بسیاری از سایت‌های اینترنتی، دوزبانه بودن آن‌هاست. سایت‌هایی که محتوای خود را به دو زبان فارسی و انگلیسی عرضه می‌کنند، از شانس بیشتری برخوردارند که از بازدید و رتبهٔ بالاتری در گوگل برخوردار باشند.

پس ضرورت یادگیری زبان انگلیسی برای فعالان این حوزه هم غیرقابل‌انکار است.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید دلایل بسیاری در راستای ضرورت یادگیری زبان انگلیسی برای اقشار مختلف افراد وجود دارد؛ بنابراین لازم است، آموزش زبان انگلیسی به‌صورت فراگیر و به‌صورت درست و بهینه اجرا شود.

ازاین‌رو لازم دیده می‌شود آموزش زبان انگلیسی در مدارس، به‌صورت کارآمدتر اجرا شود؛ در این صورت حتی فردی که در کلاس‌های خصوصی و آموزشگاهی، اقدام به یادگیری زبان انگلیسی نکند، باید از توانایی مطلوب و قابل قبولی در زبان انگلیسی برخوردار باشد.

چه باید کرد؟

جواب این سوال روشن است: همین حالا برای یادگیری زبان انگلیسی یا بهبود مهارت‌های خود فکری بکنید!

چرا زبان انگلیسی یاد می گیریم

چرا زبان انگلیسی بین المللی است؟

یکی از مهمترین دلایل بین المللی بودن زبان انگلیسی، قدرتمند بودن صنعت دریانوردی کشور انگلیس و رفت و آمد زیاد افراد انگلیسی زبان به سایر کشورهاست.

پس از کشف قاره بزرگ آمریکا، ویرجینیا اولین مستعمره بریتانیا شد و انگلیسی زبان ها به سرعت فرهنگ، سبک زندگی و زبان خود را در کشورهای تحت سلطه گسترش دادند.


مستعمره های بریتانیا به سبب موقعیت اقتصادی و نظامی به اجبار زبان انگلیسی را به عنوان زبان رسمی خود انتخاب کردند.

حتی بعد از استقلال این کشورها، زبان انگلیسی به علت سادگی دستور زبان و لغات همچنان به عنوان زبان رسمی مورد استفاده قرار گرفت.

انگلیسی زبان رسمی کدام کشورهاست؟

به کشورهایی که زبان انگلیسی ، زبان رسمی آنها باشد و در میان مردمانشان بیشترین استفاده را دارد، کشورهای انگلیسی زبان می گویند.

کشورهای انگلیسی زبان مانند کشورهای انگلستان، اسکاتلند، ایرلند شمالی و جنوبی، آمریکا، کانادا (به جز استان کبک که زبان رسمی آن فرانسوی است)، استرالیا و نیوزلند هستند.

بهتر است یادگیری زبان دوم را از چه سنی آغاز کنیم؟

اهمیت و ضرورت یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم برای کودکان در خانواده ها بسیار مهم است. بسیاری از زبانشناسان میان آموزش زبان مادری (زبان اول) و زبان دوم تفاوتی نمی گذارند.

آنها به این عقیده باور دارند که ما زبان دوم را نیز مانند زبان مادریمان یاد خواهیم گرفت. البته عده ای دیگر نظری کاملاً متفاوت دارند.

از دیدگاه چامسکی، زبانشناس آمریکایی و بر اساس نظریه (دستگاه اکتساب)، نوزاد از زمانی که به دنیا می آید به صورت کاملاً ذاتی نوع خاصی از توانایی برای فراگیری زبان دارد. این توانایی به او کمک می کند که زبان مادریش را به راحتی فرا گیرد.

به اعتقاد چامسکی در محدوده زمانی خاصی، انسان نهایت آمادگی را برای یادگیری زبان دوم دارد. اما یادگیری زبان دوم (مثلا زبان انگلیسی) حتی از زمان تولد نیز امکان پذیر است، اما سنین 4 الی 12 سال بیشترین بازده یادگیری را دارند.

زبانشناسان بر این باورند که اقدام به یادگیری زبان دوم بعد از سن بلوغ، ممکن است منجر به بروز مشکلاتی در روند یادگیری زبان شود.

مثلاً میتوان به طولانی شدن پروسه یادگیری و دشواری درتلفظ صحیح لغات برای زبان آموز اشاره کرد. اما با تنوع شیوه های یادگیری در دنیای امروز، هیچ چیز غیر ممکن نیست.

همه ما می توانیم از هر سنی شروع به یادگیری کنیم و با تکرار و تمرین و انتخاب شیوه صحیح و کارآمد، مطالب را به بهترین شکل یاد بگیریم.

منبع: سایت یونی مهارت

گروه آموزشی یونی مهارت

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *